Paskutinės Vakarienės Šv. Mišios
Balandžio 17 d., vakare Panevėžio Kristaus Karaliaus katedroje buvo švenčiamos šv. Mišios „Coena Domini“, t. y., „Viešpaties vakarienė“. Tai Paskutinė vakarienė, kurią Jėzus kartu su savo apaštalais surengė prieš pat jo suėmimą ir pasmerkimą mirti.
Visose keturiose Evangelijose skaitome, kad artėjant Neraugintos duonos šventei dar vadinamai Paschai (Perėjimas), Jėzus pasiuntė kelis mokinius paruošti stalo Paschos vakarienei. Velykos – Pascha iškilmingiausia žydų šventė, švenčiama su tiksliomis apeigomis, kuriose prisimenamas Dievo stebuklas, padarytas išlaisvinant žydus iš Egipto vergijos. Šioje vakarienėje Jėzus su apaštalais ne tik valgė pagal žydų nustatytą tradiciją vakarienę, bet jo apaštalams pasakytoje kalboje girdėti atsisveikinimas, pažadas ir pašventinimas. Kaip nuostabu, kad Jėzus mums save paliko Švč. Sakramente! Kokia nuolanki Jo meilė žmogui, kad net iki šių dienų įvairiose pasaulio vietose Šv. Mišių aukoje įvyksta Eucharistijos stebuklai kaip paliudijimas apie realų Jo buvimą duonos gabalėlyje.
Šio vakaro šv. Mišiose kitas svarbus elementas – kojų plovimas. Jėzus, rašo Jonas evangelistas: „žinodamas, jog atėjo valanda jam iš šio pasaulio keliauti pas Tėvą, ir mylėdamas savuosius pasaulyje, parodė jiems savo meilę iki galo“ (Jn13,1), ir nors velnias jau buvo įdiegęs Judui Iskarijotui į širdį ketinimą Jį išduoti, Jėzus atsistojo nuo stalo, nusimetė drabužius ir, pasiėmęs rankšluostį, apsivyniojo jį aplink juosmenį, įpylė į dubenį vandens ir neregėtu gestu, nes jis buvo skirtas vergams ir tarnams, ėmė plauti apaštalams kojas, nusausindamas jas rankšluosčiu, kuriuo buvo apsivyniojęs.
Šis kojų plovimas buvo senovės pasaulio svetingumo bruožas: vergas plaudavo kojas savo šeimininkui, žmona – vyrui, sūnus – tėvui.
Šis kojų plovimas yra viena didžiausių Jėzaus pamokų mokiniams, nes jie turėjo sekti Juo visiško atsidavimo keliu, atiduodant save visiems broliams ir seserims žmonijoje, net ir tiems, kurie buvo laikomi žemesniais už juos pačius.
Vyskupas Linas atkartodamas Jėzaus veiksmą savo apaštalams, plovė dvylikai katedros parapijos vyrų kojas, kaip nuolankaus atsidavimo ženklą savo kaimenei.
Po Šv. Mišių parapijos vardu Ganytojas, kunigai ir diakonas pasveikinti su kunigystės įsteigimo dieną.
s.J.M.


































